ondřej kasan

blog

říjen
26.
2013

Výsledky sněmovních voleb 2013

Pokud jde o včerejší moje dvoje přání na výsledek voleb, splnila se obě. KDU-ČSL je zpátky ve sněmovně a dokonce má o jeden mandát víc než po volbách v roce 2006 (a celkové mírné posílení počtu hlasů ve velkých městech, i v Praze - naděje, že v budoucnu nemusejí být jen moravskou či venkovskou stranou). A druhé přání - menševici s bolševikama a organizovaným zločinem nedosáhli většiny.

SPOZ dokonce dosáhla senzačního propadáku (a tím ztělesněný vztyčený prostředníček taťkovi na Hrad). Totéž Hlava vzhůru (teď už Hlava dolů). Kdy už notorická kandidátka Bobo pochopí, že existuje stav a pocit "bejt trapnej"?

Faktickým vitězem voleb je Andrej Babiš. Na procenta dokonce i vyhrál a předstihl socdem hned v několika krajích. Babiš, ten potutelný a prostořeký popleta. Nejlepší je nečekaně skoro vyhrát volby a v podstatě nevědět, co tam budu pořádně reálně dělat :-)

Oslabení TOP09 a ODS ve mně evokuje oslabení pravicových stran na Slovensku (KDH a SDKÚ-DS) po předchozím vládnutí. ČSSD ale úspěch slovenského Smeru nekopíruje - bohoušovci oproti minulým volbám velmi úsměvně oslabili (procenty i počtem mandátů). I Bohouš sám byl v preferečních hlasech přeskočen Haškem. Součet mandátů menševiků a bolševiků oproti roku 2010 zůstal skoro stejný.

Úsvit - škoda, že se tam dostali. Aspoň, že v Plzeňském kraji se tam za ně neprorval Vít Bárta (ale jinde jiní véčkaři ano).

Přiznivcům SZ, Pirátů a SSO - třeba to vyjde příště (ale ne doufám na úkor lidovců).

Výsledkem voleb je pat, je to možná na duhovou nebo velkou koalici.

Paty jsou taky tradicí už od první republiky - také značný podíl nesystémových stran (bolševici dodnes, tehdy navíc čeští fašisté, pak německé a nacionální strany obecně).

Menšinová vláda by teď byla největší nemravnost - díky slabému výsledku ČSSD.

Na jaře možná půjdeme volit znova. Tohle byl asi takový lepší průzkum veřejného mínění dotažený do konce.

Jo a nevím jak vy, ale už jsem si všimnul, že když vyslovuju slovo souhlasu "ano", tak znejišťuju - jak může být slovo pochopeno druhou stranou. Stále tím ale míním opak slova "ne" a ne Babiše.