ondřej kasan

blog

leden
24.
2013

Finále prezidentských voleb

Druhé kolo prezidentských voleb je za dveřmi. Přiznám se, že volební kampaň je už trochu únavná a vyčerpávající. I pro ty, co to až tak nesledují. Nedivím se, jak je asi samotným kandidátům. Co sleduji facebook, tak lidi se dělí na dvě části. První z nich řeší, lajkují, sdílejí a komentují cokoli k volbám. Druhá část se zabývá zbytkem života a světa.

V prvním kole jsem volil Karla Schwarzenberga. A jsem rád. Že se ho povedlo dostat do druhého kola, vyřadit ze hry Jana Fischera. Ten se jako pan Želé znovu vybarvil, navzdory předchozím prohlášením otočil a namísto knížete vyjádřil sympatie pro druhé kolo Miloši Zemanovi. Ani nechci vyslovovat otázku, co za to dostal nebo dostane.
 
V druhém kole pokračuji stejně a volím Karla. Nechci v podobě Miloše Zemana pokračování neduhů opoziční smlouvy, která dělbou moci a korupce trápí českou společnost dodnes. Nechci ruskou show v podobě prohazování si funkcí Klaus-Zeman jako Putin-Medvěděv. Nechci na Hradě hulváta, který i přes spoustu dobrých vlastností, které uznávám, zakládá svou komunikaci na jízlivosti a shazování čehokoliv a kohokoliv. Nechci někoho, kdo zapojil (nebo nechal zapojit) do volební kampaně nejpodlejší argumentaci nacionalistického a xenofobního rázu. Kdo používá podpásovky jako první, ačkoli na začátku deklaroval, že s nimi operovat nebude. Někoho, kdo manipuluje fakty a nepodstatnostmi, aby dosáhl svého. Respektive dehonestace protivníka.
 
Ať už za knížetem budeme hledat jakékoli nedokonalosti, spojení a důvody ho nevolit, je pro mě člověkem blízko havlovskému střihu. Myslím tím v lidské rovině a empatii. Chci, aby se na na Hrad vrátila noblesa, nekonfrontace, respekt a uznání. Člověkem, který bude víc spojovat, než rozdělovat, je v tuto chvíli zcela Karel Schwarzenberg, nikoli Miloš Zeman. Nemá příliš význam volit podle volebního programu, budoucí prezident toho až tolik nezmění. Žádné Stop této vládě nenastane. Lidský charakter je pro mě daleko důležitější. Zeman už nemá čím překvapit. Pan kníže ano.
 
Česká společnost zřejmě potřebovala vzrůšo. V době marasmu a frustrací čímkoli se staly prezidentské volby cirkusem pro všechny. Furt ale lepší představení než Klausova nepřímá volba před 5 lety. Ať už vyhraje kdokoli, tak život zas půjde dál, svými starostmi. Za pár dní budeme všichni řešit už úplně něco jiného. Pokud tedy přímá volba prezidenta neznamená i dostat přímo do držky.