ondřej kasan

blog

leden
10.
2013

Prezidentské volby 2013

V posledních dnech se mi zdá, že český internet naplno žije prezidentskými volbami, poprvé fomou přímého hlasování. Tolik blogů a tolik příspěvků na sociálních sítí a to nejen ze strany podporovatelů konkrétních kandidátů. Jsem asi skoro poslední, kdo k tomu taky něco nenapsal.

Nepřinesu zřejmě nic nového, ani se nechci pouštět do nějakých hlubších analýz ke konkrétním uchazečům o hradní úřad. Nemám na to vhled a ani erudici. Faktem je, že jde o něco, co v české politice zatím nebylo, vkládá se do toho očekávání a skepse zároveň. Úměrně tomu, jaká je česká politika čím dál větší panoptikum. Ačkoli se jeví souboje místy jako vyhrocené, dá se říct, že ani jeden z kandidátů, který má reálnou šanci uspět, by nebyl v čele státu žádným absolutním průšvihem. Z tohoto pohledu můžeme být nakonec relativně klidní. I když spousta z nich si nese máslo na hlavě.

Celé měsíce jsem uvažoval a byl přesvědčen, že můj hlas bude patřit Zuzaně Roithové. Byť jsem vnímal, že jde o volbu spíš v symbolické rovině podpory KDU-ČSL (kterou prakticky vždy volím), aby se ukázalo, že ta strana tady ještě existuje, má co říct a že v budoucnu ještě sehraje svou roli. Poslední cca dva týdny jsem se ale vydal v preferencích jiným směrem. Totiž, zdá se být vhodné, abych podpořil toho, kdo má šanci se vklínit mezi ty první dva podle průzkumů (Miloš Zeman, Jan Fischer). Kteří by sice nebyli absolutním průšvihem, ale oba mají másla na hlavě také dost. Fischer byl přecijen kariérním komunistou a od své minulosti se dostatečně nedistancoval. Kromě toho je názorově vyprázdněný a schovávající se jen za obecná hesla bez obsahu. Zemanovi mám za zlé, že se dopustil marasmu českého veřejného života díky opoziční smlouvě a dělbě moci v duchu "vládneme, nerušit". Ačkoli je to charismatická a silná osobnost, kterou jsem respektoval zejména v období 1996-98, kdy vytáhnul ČSSD na výsluní české politiky z podpalubí nevolitelnosti.

Rozhodnul jsem se, že budu volit Karla Schwarzenberga. Ať už jsou na jeho osobu výtky jakékoli a jakkoli oprávněné, byl by naprosto důstojným lidským reprezentantem prezidentského úřadu. Se svou noblesou a charakteristickými vlastnostmi (také bych spal, když se kecají blbosti). Je člověkem, který (na rozdíl od Zemana) zpřetrhá kontinuitu úřadu s předchozím prezidentem, tuneldědkem Klausem (u Zemana mám pocit, že by šlo o pokračování opoziční smlouvy, jen si dva hlavní aktéři prohodí úřady, jak to už udělali kdysi). Navíc mám dojem, že by Karel Schwarzenberg daleko nejlépe navázal na havlovský a masarykovský duch a punc nejvyššího úřadu v zemi.

Už dlouho celkem sním, že by Česko zas mohlo být královstvím. Kdo tedy jiný než kníže. Volím Karla!