ondřej kasan

blog

březen
16.
2012

SSD disky

Někdy od poloviny prosince mám ve svém pracovním notebooku vyměněn původní klasický pevný disk za SSD disk. Konkrétně za Kingston V200 s 256 GB kapacity. Jelikož jsem měl původně 250 GB, nemusely se konat nějaké mazací orgie a mohl jsem se pustit do přenesení.

Kingston dodává balení v podobě upgrade kitu, takže byl k dispozici USB box a CD, první z toho se dá použít později na cokoli jiného. Na CD byla dodaná zjednodušená verze Acronis True Image, v bootovacím provedení. V podstatě v průvodcovském stylu vyklonuje obsah stávajícího disku na nový SSD, zatím v USB boxu. Přenos trval asi 3 hodiny, pak už stačilo notebook otevřít a disky prohodit. Nastartují Windows 7 - a jsou to první okamžiky na zvědavé odpovědi, jestli vůbec takový upgrade, ještě při vysokých cenách SSD, má vůbec smysl.

Přirovnal bych to k jiné zkušenosti. Na novou věc si člověk zvykne snadno a rychle, byť pokrok není výrazný, ale v okamžiku, kdy by se měl vrátit zpět, už by si změny všimnul daleko více.

SSD disky nejsou všelékem a počítač s nimi se nestane zázračně bleskurychlým. SSD hodně pomáhá v určitých situacích, ve kterých dominují vícenásobné přístupy na disk, zde je odstup od klasických disků výrazný. Přenosové rychlosti jako takové oproti tomu velkou roli nehrají. Výkon je v tomto směru podobný klasickým diskům.

Start systému se zrychlil, ne však dramatickým způsobem. Ale po přihlášení je příjemnější, když ikony na ploše naskáčí svižně a ne líně. Nejvíc mi přijde, že se zrychlil start Internet Exploreru 9, který byl na klasickém disku velmi zoufalý. Obecně se zrychlilo brouzdání po netu - patně vliv práce s mnoha soubory najednou, i v cache. O poznání rychleji startují Office. Možná i některé další aplikace, zejména pak při spouštění v souběhu najednou. Tím výčet subjektivního zrychlení asi končí.

SSD disky mají zvláštnost se tu a tam dostatečně zabrzdit, lagovat. Počítač v tu chvíli v podstatě zamrzne. Nastává to zejména v situacích, kdy je obsazeno cca 3.2 GB paměti (i přes to, že mám 4 GB a 64 bit Windows 7). Ale je fakt, že to dělalo podobně i s klasickým diskem.

Jsem zvyklý notebook nevypínat vypnutím všech aplikací a hibernovat. Tohle je pro SSD disky nevděčná chvíle, intenzivním zápisem obsahu paměti na disk docela trpí. A ani hibernace neprobíhá nijak rychle, ve srovnání s klasickým diskem (ani pozdější obnovení).

Nastala už doba na SSD disky? Přínos je patrný, smysluplný, neodpovídá však ceně, kterou za to dáte. Pokud kupovat, tak spíš do stolních počítačů a jako malé systémové disky (64 nebo 128 GB), které budou doprovázeny velkými klasickými na data (terabajty). Do notebooku SSD jen v případě, že si člověk vystačí s těmi 128 GB na všechno (druhý disk do notebooku dát nelze). Větší disky jsou zatím drahé, cena zatím nesestupuje moc rychle.