ondřej kasan

blog

únor
9.
2012

Přímá volba prezidenta

Také jsem patřil spíš k zastáncům přímé volby hlavy státu, ačkoli chápu argumenty proti schválení dané podoby zákona, zejména argumentaci pana doc. Petra Pitharta (Petr Pithart k přímé volbě prezidenta).

Také je jasné, že přímá volba prezidenta nemá u nás žádnou tradici (když pominu stejný způsob volby jako do senátu). Největším problémem je asi opravdu to, že lidé budou od akty volby a výsledků očekávat hodně. A budou asi notně zklamání, vzhledem k malým pravomocím prezidenta. Že jim toho nemůže moc zařídit.

Nicméně je dobře, že nakonec přímo volbu máme, po letech dohadů a alibismu se dotáhla nějaká úprava do konce (byť teď už hlavně pod tlakem veřejného přání a předvolebních slibů, které si politici sami dali). Že si i byli schopni vypustit trochu rybník.

Za nejdůležitější na přímé volbě ale považuju to, že v rámci systému uspořádání výkonné, zákonodárné a soudní moci dojde k další volbě z jiné strany. Zatím to vypadalo, že až na sněmovnu a senát se tam nahoře všichni volí a jmenují jen navzájem. Nyní legitimita moci bude vstupovat z dalšího úhlu. Z tohoto pohledu je to dobře.

Kdo tam nakonec usedne? :-) Výsledek si netipnu, je to zrádnost dvoukolového systému volby a také že tu na začátku není jednoznačná domintantní autorita, jakou byl třeba Václav Havel. Dobrých kandidátů a dobrých prezidentů může být více (a žádný z toho nebude omyl). Za sebe je vidím v jménech Jana Švejnara, Karla Schwarzenberga, Jana Fischera a Zuzany Roithové. Koho budu sám volit, nevím. Ale byl bych rád, kdyby se už před volbami utvářel širší koncensus podpory ve společnosti, než aby se rojily desítky kandidátů s podobně malými šancemi. Přeji šťastný další volební rok :-) Já volby rád :-)

Mimochodem - pana doc. Petra Pitharta považuju za jednoho z nejmoudřejších českých politků. Pokud ho posloucháte, cítíte, kolik životních zkušeností v něm je, jak je má v sobě uspořádané, a co řekne, má svou vnitřní hloubku rozumu. I on by byl dobrým prezidentem.