ondřej kasan

blog

červenec
4.
2010

Trilogie knih o homevideu

Po docela dlouhé době rozmezí dvou let jsem konečně dočetl trojici knih od autorů Ekateriny Andikanis a Sergeje Kondakova (a z vydavatelství Grada). Jednotlivé díly se jmenují Sám sobě režisérem, Sám sobě kameramanem a Sám sobě stříhačem.

Koupil jsem si je tehdy záhy po koupi své kamery. Chtěl jsem se naučit dělat věci lépe, porozumět. Ono je totiž jednoduché dělat cvak-start a cvak-stop. Ale pokud člověk netočí jen pro sebe, tak je potřeba u toho myslet na to, že se na to bude někdo dívat. Špatným filmem budete nudit a rozčilovat. Je to hodně o psychologii vnímání. Vyprávíte příběh. Vyprávíte od bodu A do bodu B, v čase. Vyprávíte celky, vyprávíte detaily. Chcete něco povědět, sdělit.

Když se díváte na televizi, na filmy, na dokumenty či cokoli, díváte se na díla lidí, kteří filmařině rozumí. Ví něco o psychologii filmu. Proto to, na co se díváte, vnímáte přirozeně, chápete to správně, podvědomě. I ve schématech zkušeností.

Už jste se určitě setkali s tím, že vám někdo pouštěl své homevideo. Možná jste se u toho dívali na hodinky či zívali. Signál, že je něco špatně.

Protože paralelně čtu i nějaké knihy o fotografii, pochopil jsem, že jak foto, tak i video mají mnoho společného, ve vnímání pozorovatelem. Video je však o něco náročnější.

Jednotlivé knihy nejsou sice levné (něco pod 400 Kč za jednu), ale stojí za to. Velmi doporučuju, pokud chcete umět něco víc a pokud je kamera vaším koníčkem. Zábavné čtení spojené s vysokou hodnotou nově naučených věcí.