ondřej kasan

blog

květen
9.
2010

Je třeba zastavit populisty

Volby do Poslanecké sněmovny se blíží kvapem, za tři týdny bude po nich, budeme už znát výsledky. Obávám se, jestli nebudeme před dalším patem. Ostatně - poslední stabilní vládu jsme měli v letech 1992-1996, pak už byly jen vlády menšinové, opozičně-smluvní, o přeběhlících či s tak těsnou většinou, že prakticky zas menšinové.

Doplácíme mimo jiné na změnu volebního zákona od roku 2002, kdy vstoupil do systému přepočet na mandáty dHondtovou metodou a rozdrobení volebních krajů. Měl posílit velké strany, umožnit stabilní vlády. Opak se stal pravdou, díky efektu oslabení malých stran zase žádné aspoň trochu silné vládní koalice několik let stejně nevznikají. Změnu volebního zákona v posledním období pohřbily partikulární zájmy (hlavně ČSSD, která zjevně chce pomoct jen sobě a stalinistům, protože cca do 13% preferencí se záporný efekt dHondtovy metody neprojevuje tak silně).

ČSSD za působení Jiřího Paroubka ze mně udělala pravicového voliče. Nemůžu si pomoct, tragédie populismu. Byť bych zrušení ranního vstávání vítal (tohle se nedá už napsat ani se smajlíkem). Levicový populismus příliš s inteligencí voličů nepracuje a nepočítá s ní. Jinak by na jednom billboardu nebylo "ČSSD proti růstu cen energií" a na druhém "ČSSD pro 13. důchody ze zisků ČEZ". Nevím jak vám, ale mně tyhle dvě věci jdou proti sobě. A tak je to u Paroubka se vším. Nelze mu věřit ani dobrý den, protože dohody a slovo drží max. 12 hodin.

Mimochodem, doporučuju k přečtení:

aktualne.centrum.cz/ekonomika/penize/clanek.phtml?id=667574

Z toho pochopíte, že levicové programové koncepty jsou v současné době krize naprosto zcestné. Naopak se ke krizi a jejímu řešení staví nejlépe jako správný hospodář TOP09 (která to i umí říct na rovinu, sympatické). Nelze žít na dluh, přeúvěrovávat se do spírály, nelze si myslet, že blahobyt se oživí stimulem poptávky. Neoživí. Cesta je přes změnu životních hodnot, v každém z nás, ve schopnosti se více uskrovnit, více pracovat a vědět, na co mám. Žili jsme (celý západoevropský společenský prostor) v nereálném světě, na který nemáme a neměli jsme. Jednou se to muselo vyčerpat. Řecko je na řadě první.

Letos je šance probourat post-opozičně-smluvní politické klima. ODS je už oslabená, zbývá oslabit ČSSD. Je potřeba volit malé strany. Čím více se jich dostane dovnitř, tím lépe. Minimálně proto, že se navzájem pohlídají. A pak, zesílí se šance na vládní koaliční potenciál, zesílí se šance, že komunisti nebudou mít vliv, který se plíživě projevil po posledních krajských volbách. Nedopusťmě bolševikům roli marťanů.

Odhaduji, že ve sněmovně uvidíme ČSSD, ODS, KSČ(M), TOP09, VV a KDU-ČSL - lidovci ale s odřenýma ušima. Škoda, že SZ a SPOZ se nejspíš nedostanou, bylo by jich potřeba. Na zastavení populistů a odmávání cesty předluženou řeckou cestou.

Sám bych chtěl, kdyby to šlo, rozdat tři hlasy. Pro TOP09, KDU-ČSL a SZ. Každou ze stran z jiných důvodů (ne ovšem slepě a zaníceně). Nakonec asi s výhradami a strategicky KDU-ČSL (zatím skoro jako vždy). Jestli v Praze urve mandát aspoň Hybášková (paradoxně liberální EDS na kandidátce křestanských demokratů).

Jinak až se zavřou volební místnosti, tak vyvěšuju pomyslnou cedulku "Nerušit" :-) Možná je to moje úchylka, ale strašně mě baví sledovat průběžné výsledky sčítání, kalkulace, komentáře, analýzy. Na druhou stranu, tohle sportovní fanoušci znají - akorát u mě je předmětem něco jiného :-)