ondřej kasan

blog

říjen
24.
2009

Facebook

Na to, jak občas jdu s technologiemi dopředu před ostatními, tak s facebookem jsem dlouho odolával, jak velmi dobře vyrobená konzerva polní kuchyně :-)

Děsilo mě především, jak nakažlivá může být fóbie být členem tak propracované celosvětové sociální sítě. Od které se člověk pak neodtrhne. A která hodně hraje na vztahy, přátelství a členství v nejrůznějších skupinách sdílení. 

Nakonec na facebooku už jsem, ode dneška :-) Po pár hodinách mohu říct, že asi největší síla facebooku je v tom, že dokáže nabízet podle nejrůznějších souvztažností a "přátel přátel" další přátele, témata. Vypadá to jako dobrá sociální heuristická analýza. Překvapilo mě, že mi to nabídlo v seznamech lidi, se kterými jsem dlouho v kontaktu nebyl. Že by to dělalo analýzy i mailových adres přes webmaily?

Na druhou stranu mi přijde ovládání a orientace v rozhraní facebooku velmi nepřehledná. Něco je v menu nahoře, něco v menu dole. Není příliš patrné, v jakém kontextu se člověk ocitá. Vlastně ve facebooku člověk neustále kliká a zanechává stopy. Možná více než kdekoli jinde.

Nejvíc by mě ale zajímalo, co na facebooku budu dělat dál. Těžko tomu věnovat další čas. Když už mám tyhle stránky. Asi bych chtěl spíš využít výhod propojené sociální sítě, zbytek tady a o každým uprdnutí psát nemusím :-)