ondřej kasan

blog

prosinec
22.
2013

Pokojné vánoční svátky 2013

Téměř všechna vánoční přání i přání k novému roku, která jsem zatím viděl, dostal či dostávám, obsahují zpravidla přání na věci, které mají přijít zvenčí.

pokračování

říjen
26.
2013

Výsledky sněmovních voleb 2013

Pokud jde o včerejší moje dvoje přání na výsledek voleb, splnila se obě. KDU-ČSL je zpátky ve sněmovně a dokonce má o jeden mandát víc než po volbách v roce 2006 (a celkové mírné posílení počtu hlasů ve velkých městech, i v Praze - naděje, že v budoucnu nemusejí být jen moravskou či venkovskou stranou). A druhé přání - menševici s bolševikama a organizovaným zločinem nedosáhli většiny.

pokračování

říjen
25.
2013

Předčasné sněmovní volby 2013

Strašně rád chodím volit. A hlavně pak sledovat výsledky. Jako fakt že jo. Nejradši bych byl, kdyby se konaly často jako sportovní zápasy.

pokračování

leden
26.
2013

Prohra v prezidentských volbách

Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. Češi po dnešku definitivně ukázali, že si nezaslouží VŮBEC NIC.

pokračování

leden
24.
2013

Finále prezidentských voleb

Druhé kolo prezidentských voleb je za dveřmi. Přiznám se, že volební kampaň je už trochu únavná a vyčerpávající. I pro ty, co to až tak nesledují. Nedivím se, jak je asi samotným kandidátům. Co sleduji facebook, tak lidi se dělí na dvě části. První z nich řeší, lajkují, sdílejí a komentují cokoli k volbám. Druhá část se zabývá zbytkem života a světa.

pokračování

leden
10.
2013

Prezidentské volby 2013

V posledních dnech se mi zdá, že český internet naplno žije prezidentskými volbami, poprvé fomou přímého hlasování. Tolik blogů a tolik příspěvků na sociálních sítí a to nejen ze strany podporovatelů konkrétních kandidátů. Jsem asi skoro poslední, kdo k tomu taky něco nenapsal.

pokračování

leden
3.
2013

Klausova amnestie

Pan dosluhující prezident Václav Klaus si vystavěl pomníček na odchodnou. Prezident, jemuž někteří nemohou přijít na jméno, mu raději říkají tuneldědek. Svou poměrně rozsáhle udělenou amnestií si stačil udělat nepřátele i z toho zbytku lidí, kteří ho byli schopni ještě obdivovat.

pokračování

prosinec
23.
2012

Pokojné vánoční svátky 2012

Pokoj vám přátelé. Letos nejsem z osobních důvodů schopen napsat jako každý rok své tradiční vánoční psaní, zamyšlení a poselství - tak, jak bych si představoval a chtěl. Přesto i tak vám přeji lásku, dobro a pokoj do vašich srdcí, myslí a domovů, ať se rozlévají nejen ve vás, ale i kolem vás. Během následujích svátků, i na prahu nového roku 2013. Váš Ondra

březen
19.
2012

Reformy

Už asi rok chci napsat do blogu něco k reformám. I když se u nás od dob listopadu 89 neustále něco reformuje, z málo čeho mám pocit, že se opravdu něco zreformovalo. U moci se střídají dvě velké státostrany za doprovodu koaličních partnerů. Jsou kompromisy z toho vzniklé příčinami absence tahu na branku?

pokračování

březen
16.
2012

SSD disky

Někdy od poloviny prosince mám ve svém pracovním notebooku vyměněn původní klasický pevný disk za SSD disk. Konkrétně za Kingston V200 s 256 GB kapacity. Jelikož jsem měl původně 250 GB, nemusely se konat nějaké mazací orgie a mohl jsem se pustit do přenesení.

pokračování

únor
16.
2012

MP3 přehrávač

Někdy v květnu 2006 jsem si koupil celkem luxusní MP3 přehrávač, s 30 GB pevným diskem (Cowon iAudio X5L). Stál tehdy docela nemravné peníze, ale na kvalitě jsem chtěl nešetřit. Zvuk a jeho podání výtečné. Předloni mi ale odešla vestavěná baterka.

pokračování

únor
9.
2012

Přímá volba prezidenta

Také jsem patřil spíš k zastáncům přímé volby hlavy státu, ačkoli chápu argumenty proti schválení dané podoby zákona, zejména argumentaci pana doc. Petra Pitharta (Petr Pithart k přímé volbě prezidenta).

pokračování

prosinec
20.
2011

Pokojné vánoční svátky 2011

Pokoj Vám přátelé,

jako každý čas s blížícími s Vánočními svátky i konce roku, je i letos tato chvíle a tyto řádky mou tradiční zastávkou a zamyšlením, kterou chci věnovat vám všem. Nosnou myšlenku chystaného textu jsem si v sobě nosil několik posledních týdnů a měsíců. Nicméně do ní nakonec vstoupilo a ovlivnilo úmrtí Václava Havla.

pokračování

prosinec
18.
2011

Zemřel Václav Havel

Václav Havel byl výjimečný člověk, výjimečný hned v několika dobách. Byl především obrovským humanistou, svým charakterem převyšoval ostatní a zářil, neúnavností a odvahou. I díky tomu byl v zahraničí synonymem pro naši vlast.

pokračování

prosinec
14.
2011

Krize dluhů

Není to krize kapitalismu, není to krize tržního hospodářství, není to krize bohatství či chudoby. Je to krize nereálných předpokladů a nereálných odhadů možností. Je to krize nezřízenosti a v konečném důsledku krize absence duchovna a mravnosti.

pokračování

květen
8.
2011

Twitter

Pokud byste měli pocit, že příliš do blogu nepíšu, tak to můžete napravit pokusem si mě přidat do přátel na facebooku. Tam přistává nejvíce mých krátkých postřehů napojením z twitteru. Pro ty, co se necítí dostatečně sociálně síťově :-), jsem twitterové zprávy napojil přímo sem - v pravém sloupci níže.

pokračování

květen
2.
2011

Usáma bin Ládin

Citace z internetových novin:
Vůdce teroristické sítě Al Kajda Usáma bin Ládin je mrtvý. Tělo USA svrhly do moře, prý aby se z jeho hrobu nestalo poutní místo teroristů.
Nebylo by bývalo lepší, kdyby ho pohřbili někde normálně? Pokud by se u hrobu teroristé koncentrovali, bylo by snadné je všechny polapit na jednom místě.

duben
7.
2011

Věci veřejné

Věci neveřejně veřejné imho jako strana končí. Do sněmovny je vyvezly blondýny a John, než postupně voličům došlo, že jde víceméně jen o Bártu. Znova se tam nedostanou ani náhodou. John se chytil do pasti a pokud o Kristýně Kočí řekl, že dostala peníze jako půjčku na kabelky, klesl na samé dno lidského charakteru závisti a pomstychtivosti. Věci veřejně neuvěřitelné. Sympatie k nim na bodu nula, naopak spíš k rebelům.

leden
1.
2011

Nový rok

Novoroční předsevzetí si nikdy nedávám, ale tentokrát mě okamžitě napadlo několik drobností, tak se o ně podělím :-)

pokračování

prosinec
30.
2010

Tohle bych nenapsal lépe: "Jenže ateismus, to je u nás spíš náboženská negramotnost, než nějaké promyšlené, "racionální" odmítání Boha. Jde o ateismus "bezmyšlenkovitý", který zastávají lidé odcizení sami sobě, lidé ve stadiu infantilnosti, kteří žijí nereflektovaně, zde dne na den a nemyslí na dny další."

pokračování

prosinec
21.
2010

Pokojné vánoční svátky 2010

Milí přátelé,

stalo se mou každoroční tradicí na sklonku adventního času napsat pár slov pro zastavení. Tato tradice postupem let měnila svou podobu, ale vždycky jsem se snažil mezi řádky vtisknout aspoň pár skromných myšlenek. Ať už souvislých nebo nesouvislých. Myšlenek, které třeba někomu budou impulsem do jeho současných dnů. Myšlenek, ke kterým mě inspirovaly poslední týdny a o které bych se chtěl podělit.

Text sice píšu sice obecně všem lidem, ale je adresován každému osobně, koho znám - při psaní na vás myslím konkrétně, stejně tak cílím na všechny ostatní, kteří se neznáme.

pokračování

říjen
2.
2010

Nové www stránky

Vypadá to, že pokud najdu dostatek času a síly, tak bych chtěl výhledově přetvořit tyto stránky. Snad do konce roku. Krom nového vzhledu bych chtěl dosáhnout větši interaktivity pro vás návštěvníky, přeházení sekcí, něco nového a do blogu napojit příspěvky, které píšu na Twitter. Zatím to tedy mám celé jen v hlavě :-) Tedy ne zcela - existuje už návrh šnečího loga mezi mé jméno a příjmení :-) Nechte se překvapit.

září
24.
2010

Podobné písmo

Všimnul jsem si, že deník Metro již nějaký čas využívá v titulcích písmo, které je nápadně podobné písmu, použivaného v plakátech a billboardech TOP09. Je to náhoda nebo záměr? Ať už z jedné nebo druhé strany? Má spojení budit důvěryhodnost sdělení - jednoho nebo druhého?

září
13.
2010

Náhoda neexistuje

By mě zajímalo, jak se to dělá. Že se dvěma mým bratrancům narodí holčičky s rozdílem tří minut (10.9.2010 v 6:11 Karolinka a 6:14 Nelinka) :-)

červenec
12.
2010

Vedro

By mě zajímalo, jestli existuje někdo, komu tahle nekonečná vedra vyhovují. Pomalu se bojím rozsvítit i (úspornou) žárovku, protože akorát generuje další teplo. (Snad jedině LED svítidla jsou relativně ok.)

pokračování

červenec
4.
2010

Trilogie knih o homevideu

Po docela dlouhé době rozmezí dvou let jsem konečně dočetl trojici knih od autorů Ekateriny Andikanis a Sergeje Kondakova (a z vydavatelství Grada). Jednotlivé díly se jmenují Sám sobě režisérem, Sám sobě kameramanem a Sám sobě stříhačem.

pokračování

červen
27.
2010

Cyklodovolená na Třeboňsku

Mám za sebou kratší týden dovolené, systematicky orientované na cyklistiku. Tak systematicky, že jsme prakticky jen šlapali, jedli a spali :-) Na víc nebyl čas a prostor. Na druhou stranu to bylo tak krásné nejen fyzické, ale i psychické vygumování od každodenního života. Celkové skóre 288 km za čtyři čisté dny.

pokračování

červen
21.
2010

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny 2010

Výsledky odkládaných, očekávaných a klíčových voleb máme už nějaký ten den za sebou. Částečně jsem si i záměrně nechal odstup, k jejich hodnocení. Nicméně se nezměnilo nic na tom, že jsem s čísly a jejich dopady v zásadě spokojen.

pokračování

květen
11.
2010

Ukázka Paroubkova přístupu

Jde celkem o marginální téma, ale patří k ukázce naprosto mylného myšlení a přístupu Jiřího Paroubka. Článek se týká bankovních poplatků a populistické touhy je legislativně regulovat:
www.mesec.cz/clanky/jiri-paroubek-zatlacime-na-banky-aby-zmenily-poplatkovou-politiku/
A můj komentář následuje:

pokračování

květen
9.
2010

Je třeba zastavit populisty

Volby do Poslanecké sněmovny se blíží kvapem, za tři týdny bude po nich, budeme už znát výsledky. Obávám se, jestli nebudeme před dalším patem. Ostatně - poslední stabilní vládu jsme měli v letech 1992-1996, pak už byly jen vlády menšinové, opozičně-smluvní, o přeběhlících či s tak těsnou většinou, že prakticky zas menšinové.

pokračování

duben
18.
2010

Islandská sopka Eyjafjallajökull

Poslední dny je zpravodajství bohaté na zvláštní a výjimečné události. Mezi ně patři i chrlení popela ze sopky Eyjafjallajökull na Islandu. Dovedlo mě to k několika úvahám.

pokračování

duben
10.
2010

Letecké neštěstí s polským prezidentem na palubě

Je spousta událostí, které sice nejsou bezprostředně osobní, ale svou lidskou hloubkou mě zasáhnou, jako máloco jiného, a co si zaslouží komentář. Mezi takové patří i dnešní havárie polského vládního speciálu, mezi jehož cestujícími byl polský prezident Lech Kaczynský a další.

pokračování

prosinec
24.
2009

Vánoční přání, které mě dostalo

Dostal jsem jedno z nejkrásnějších přání, které mi bylo kdy adresováno. Dojalo mě až k slzám... Děkuji Ti, Petře..

pokračování

prosinec
20.
2009

Pokojné vánoční svátky 2009

Asi jste možná zavaleni a unuděni klišovitými a frázovitými přáními mezi lidmi, podporovaných reklamou a staženými často do dvou ufofrovaných slov "veselé vánoce", možná spolu se stiskem ruky, ve kterém ale nevěříte přiliš v upřímnost a lidskost. Tomu bych se rád vyhnul, mimo jiné i proto, že moderní doba si v sobě nese krizi identity svátků, nejen vánočních.

Všichni z nás už za svůj život zažili mnohé Vánoce, na některé vzpomínáme rádi, na některé o něco méně. Některé nám přijdou už hodně vzdálené, některé jsou jako včera. Mnohé Vánoce máme spojené s různými událostmi a lidmi. Nejraději asi každý z nás vzpomíná na vánoční čas v dobách svého dětství - kdo by si nepřál se vrátit..?

pokračování

listopad
7.
2009

Jan Fischer ne eurokomisařem

Takže je to přesně tak, jak jsem říkal :-) Co platilo včera, už dnes neplatí. Naštěstí v dobrém. Nevím, jestli to došlo Fischerovi samotnýmu nebo si klepalo na čelo víc lidí.

pokračování

listopad
6.
2009

Jan Fischer eurokomisařem?

Zaslechl jsem, že premiér Jan Fischer by se měl stát novým eurokomisařem nominovaným za Českou republiku.

pokračování

říjen
24.
2009

Facebook

Na to, jak občas jdu s technologiemi dopředu před ostatními, tak s facebookem jsem dlouho odolával, jak velmi dobře vyrobená konzerva polní kuchyně :-)

pokračování

říjen
17.
2009

Strana práv občanů

Miloš Zeman ohlašuje tak trochu něco jako návrat do politiky. Myslím ale, že asi platí to, co říká výzkum: Totiž, že většina lidí Miloše Zemana hodnotí kladně, jeho dřívější politické působení. Ale jeho návrat vnímají s rozpaky.

pokračování

říjen
4.
2009

Narozeniny

Dnes je mi 32 let. Utíká to, utíká, bohužel řada věcí v mém životě ještě stále není tak, jak by měla být a jak bych si přál nejen já...

pokračování

září
25.
2009

Paroubek je žena!

To, co předvádí poslední půlrok předseda populistů Jiří Paroubek, je nad moje chápání. Tedy nad moje chápání je, že má ještě nějaké příznivce (byť na tohle téma už existují i vtipy).

pokračování

červenec
8.
2009

Deset let mobilního telefonu

Dnes je to přesně deset let, co mám mobilní telefon. Tedy ne ten samý, co jsem si pořídil tehdy (Nokia 5110, která se mimochodem dodnes potuluje příbuzenstvem jako servisní telefon).

pokračování

červen
22.
2009

Levné ceny a dárek zdarma

Vždycky se pobavím, když někde vidím napsáno "levná cena" nebo "dárek zdarma".

pokračování

červen
5.
2009

Těsně před volbami

Kardinál Miroslav Vlk vyzval občany, aby ve volbách do Evropského parlamentu nevolili ty, kteří svou nezodpovědností svrhli v březnu vládu. Jiří Paroubek se ozval, že církvím jde jen o majetek. Rozčílilo mě to, jako už dlouho ne.

pokračování

květen
5.
2009

Prohlížeč Google Chrome

Někdy na konci minulého roku společnost Google uvedla svůj další produkt, webový prohlížeč Google Chrome. Zaujal mě už svým vzhledem a pojetím, v duchu nedostižných inovátorství, která Google postupně přináší.

pokračování

duben
30.
2009

Sestavovaná nová vláda

Taky vám přijde, že pečlivost, s jakou se vybírá obsazení "nepolitické vlády" Jana Fischera, jakoby svědčí o tom, že by tu měla vládnout snad aspoň deset let? :-)

duben
25.
2009

Solární nabíječka baterií

Celkem nedávno jsem si pořídil solární nabíječku na tužkové baterie. Trochu to samozřejmě vyvolává obavy, jestli to funguje a má to význam. Po několikerém vyzkoušení musím říct, že funguje a je to docela i sexy :-)

pokračování

duben
12.
2009

Velikonoce 2009

Nějak moc nerozumím tomu, co vlastně slaví o Velikonocích ne-věřící lidé. Přání typu "hlavně bohatou pomlázku" ve mně vyvolávají pocity úsměvu i soucitu současně.

pokračování

březen
24.
2009

Topolánkova vláda padla

Z pádu české vlády nejsem nadšený. Ať už si o její činnosti myslel kdokoli cokoliv, byla vcelku vládou na svém místě, tak špatná nebyla. Na místo toho, co teď příjde. Od opozice to byl risk, hazard a nezodpovědnost.

pokračování

březen
22.
2009

Když se zlé věci stávají dobrým lidem

Přečetl jsem si půjčenou knížku "Když se zlé věci stávají dobrým lidem", od Harolda Kushnera. Asi mám štěstí na dobré knihy, je to další z těch výborných za poslední dobu. Navzájem se jaksi doplňují a zapadají myšlenkami do sebe.

pokračování

březen
17.
2009

Socky v autech

Kolikrát když se posunuju v autobuse v kolonách a mám pocit, že víc stojíme než jedeme, pozoruju z okna všechny ty osamělý lidi, sami, jeden po druhém, ve svých autech. Zahušťují a znepříjemňují nám všem dopravu. Pro jejich osamělost a neschopnost jet MHD jsem jim začal říkat socky. (Abychom si byli kvit, když někdo označuje s pohrdáním za socku toho, kdo se nevozí jen autem.)

únor
25.
2009

Snížení úrokových sazeb FIO, v závěsu ING

Že nějaká banka či záložna snižuje úrokové sazby svých spořících účtů, to ani není moc zajímavá zpráva, to je v posledních měsících na denním pořádku. V závěsu na rozhodnutí ČNB a situaci na mezibankovním trhu.

pokračování

únor
16.
2009

Revizor a Opencard

Tak dnes se mi konečně poštěstilo potkat revizora v metru, konečně jsem viděl, jak se kontroluje Opencard s nabitým kuponem.

pokračování

únor
10.
2009

Slábnoucí kurz koruny

Když se tak dívám do velkoobchodních ceníků výpočetní techniky a na grafy vývoje cen, mám pocit, že to zavání inflací mnohem víc, než když se o ní mluvilo hlasitěji.

pokračování

leden
19.
2009

Zpackaný Radiožurnál

Je to už více než rok, co tehdejší nová ředitelka ČRo 1 Radiožurnálu Barbora Tachecí výrazně "omladila" vlajkovou loď veřejnoprávního rozhlasu.

pokračování

leden
14.
2009

Konverze na EURO

Mám za sebou konverzi na euro pro slovenské Sodexho.

pokračování

leden
3.
2009

Konec tramvajenky, nastupuje Opencard

Dnes naposled platila moje tramvajenka (na pražskou MHD), každoročně doplňovaná o roční kupóny. Používal jsem ji 16 let, v několika podobách. Od zítřka je tu Opencard.

pokračování

leden
2.
2009

První blog

Usoudil jsem, že mé stránky jsou už trochu ostudou :-) a že by bylo dobré je zas po čase zmodernizovat.

pokračování

leden
2.
2009

Blogovat či neblogovat?

Můj názor na blogování byl dlouhý čas rezervovaný. Ono hlavně - o čem taky (pořád) psát. Nakonec jsem se rozhodnul v rámci zesmysluplnění své úvodní stránky ho začlenit. A tu a tam do něj psát nějaké postřehy, reflexe, či zajímavá dění ze života. Ten typ poznámek, který jsem zatím nepsal do svého deníku myšlenek (což je trochu intimnější-duchovní neveřejná záležitost, existující i déle než tyto stránky).

pokračování

prosinec
19.
2008

Neschválení zahraničních vojenských misí

Dnešní hlasování v poslanecké sněmovně o zahraničních vojenských misích a jejich spojení s tuzemskými zdravotnickými poplatky, to už byl vrchol politického primitivismu.

pokračování

červenec
25.
2008

Chinaski

Když na následky autonehody zemřel bubeník skupiny Chinaski Pavel Grohman, vzpomněl jsem si na jejich několik let starou písničku 1. signální. V ní se zpívá "jaký si to uděláš, takový to máš".

pokračování

červenec
1.
2008

Členství v mRadě

Dnes jsem se oficiálně stal na rok členem mRady, poradního orgánu mBank, vybraného z řad klientů, kteří mají co říci.

pokračování

únor
15.
2008

Václav Klaus i nadále prezidentem

Zvolením Václava Klause prezidentem pro druhé funkční období skončila naděje na kultivaci české politiky.

pokračování